Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
product
لهجه بریتیش بهتر است یا آمریکایی؟

لهجه زبان انگلیسی، یکی از مهم‌ترین مباحث در یادگیری زبان انگلیسی است. زبان انگلیسی با لهجه‌های گوناگونی در دنیا صحبت می‌شود. بسیاری از کشورهای دنیا به این زبان صحبت می‌کنند و از همه مهم‌تر این که انگلیسی یک زبان بین المللی است. بریتیش و امریکن دو لهجه مهم انگلیسی هستند که در ایران نیز تدریس می‌شوند؛ اما سوالی که وحود دارد، این است که کدام یک برای یادگیری بهتر و کاربردی‌تر است؟

خرید پکیج های آموزش زبان با تخفیف 50 درصد از انتشارات زبان مهر روی عکس زیر کلیک کنید.

خرید کتاب زبان با تخفیف

لهجه بریتیش بهتر است یا امریکن؟

برخی از افراد معتقدند که انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی دو زبان متمایز هستند؛ در حالی‌ که بسیاری از زبان شناسان عقیده دارند این دو در واقع حالت‌های مختلفی از زبان انگلیسی محسوب می‌شوند؛ توضیح این گروه منطقی‌تر است، چرا که شباهت‌های بسیار این دو به اندازه‌ای است که نمی‌توان گفت جدا از هم هستند. البته میان این دو لهجه تفاوت های جزئی وجود دارد. گفتنی است که در سال‌های اخیر در اثر یکپارچه شدن دنیا، این تفاوت‌ها هر روز کمتر و کمتر می‌شود و زبان انگلیسی در حال تبدیل شدن به زبان واحد برای تمام مردم دنیاست. هر‌یک از این لهجه‌های زبان انگلیسی جذابیت‌های خاص خود را دارند و نمی توان گفت کدام یک زیباتر است. اما کاربردی بودن و این که چه تعداد از افراد به لهجه مورد نظر صحبت می‌کنند نیز اهمیت دارد. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل درباره این موضوع صحبت کنیم.

لهجه بریتیش بهتر است یا آمریکایی؟,تقویت لهجه‌ زبان انگلیسی

اگر به لهجه زبان انگلیسی آمریکایی صحبت کنید

اگر به لهجه زبان انگلیسی آمریکایی صحبت کنید، همه‌ی افراد انگلیسی زبان منظور شما را متوجه خواهند شد. اگر تصمیم دارید بر این لهجه مسلط شوید، به منابع بسیار زیادی برای تمرین دسترسی دارید. معمولا منابع آموزشی و کتاب‌ها بر اساس لهجه آمریکایی تألیف می‌شوند. همچنین بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی ، فیلم‌ها و موسیقی‌ها نیز منابع غیر آموزشی هستند که می‌توانند به شما در یادگیری لهجه زبان انگلیسی آمریکایی کمک کنند. مزیت دیگر یادگیری این لهجه زبان انگلیسی این است که اکثر مقالات علمی معتبر موجود در اینترنت و مجلات به لهجه آمریکایی نوشته شده‌اند؛ زیرا  تعداد جمعیت افرادی که به لهجه آمریکایی صحبت می‌کنند، حدود ۱۰ برابر بیشتر از کسانی است که به لهجه بریتیش حرف می‌زنند.

البته ذکر این نکته ضروری است که مردم در انگلستان لهجه بریتیش را ترجیح می‌دهند. افرادی که قصد مهاجرت به انگلستان را دارند، بهتر است این لهجه را بیاموزند. تجربه بسیاری از مدرسین زبان در کشور ما نشان می‌دهد که یادگیری لهجه امریکن برای فارسی زبانان به مراتب راحت‌تر است. به عقیده برخی از مدرسین و اساتید زبان انگلیسی، لهجه بریتیش تا حدی کلاسیک است و لهجه امریکن مدرن.

لهجه زبان انگلیسی آمریکایی,تقویت لهجه‌ زبان انگلیسی

اگر شما لهجه زبان انگلیسی بریتیش را انتخاب کنید

اگر شما لهجه زبان انگلیسی بریتیش را انتخاب کنید و آن را یاد بگیرید، بهترین فرهنگ لغت‌های زبان انگلیسی در دنیا که با توجه به این لهجه تألیف شده‌اند، منابع معتبری برای شما خواهد بود. مردم انگلستان به لهجه امریکن علاقه‌ای ندارند اما مردم آمریکا لهجه بریتیش را تحسین می‌کنند. در این کشور افرادی که به این لهجه زبان انگلیسی حرف می‌زنند، افرادی دانا تلقی می‌شوند.

در لهجه زبان انگلیسی بریتانیایی ترجیح بر آن است که املای کلماتی که ریشه فرانسوی دارند، به همان شکل حفظ شود؛ در صورتی که در لهجه امریکن اغلب تلاش می‌شود کلمات مانند تلفظشان نوشته شوند تا املای آن‌ها ساده‌تر باشد. همچنین در املای امریکن معمولا حروفی‌که تلفظ نمی‌شوند، حذف می‌گردند و این موضوع باعث شده است که نگارش به لهجه امریکن ساده‌تر باشد. به عنوان مثال حرف u در کلمه colour تلفظ نمی‌شود و به همین دلیل این کلمه در لهجه آمریکایی به صورت color نوشته می‌شود. از این رو در نوشتار بهتر است از املای امریکن استفاده شود، مگر آن‌که مخاطب اهل انگلستان باشد. البته به خاطر داشته باشید که املای کلمات هر دو لهجه صحیح محسوب می‌شود.

بریتیش یا آمریکن کدام بهتر است؟

با وجود همه‌ی این مسائل در جواب این سوال که کدام لهجه زبان انگلیسی بهتر است، باید گفت که هر فرد مسلط بر زبان انگلیسی، باید هر دو لهجه بریتیش و امریکن را متوجه شود؛ اما الزامی بر این که تنها با یکی از این لهجه‌ها صحبت کند، وجود ندارد. انتخاب لهحه زبان انگلیسی، تنها  به هدف شما از آموختن زبان انگلیسی، علاقه و همچنین ملیت مخاطبانتان بستگی دارد. به عنوان مثال اگر قصد تحصیل در کشور انگلستان را دارید، لهجه بریتیش را انتخاب کنید و اگر قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید، لهجه امریکن انتخاب بهتری است.

البته حساسیت بیش از حد به لهجه کار درستی نیست. این که افراد به لهجه‌های مختلفی صحبت کنند، در تمام کشورهای جهان پذیرفته شده است. هدف اصلی این است که با دیگران ارتباط برقرار کنید و بتوانید به خوبی منظور خود را به آن‌ها انتقال دهید. مانند زبان فارسی که افراد در نقاط مختلف با لهجه‌های گوناگونی صحبت می‌کنند، اما یک زبان واحد است و همه متوجه آن هستیم.

تفاوت لهجه‌های بریتیش و امریکن

همانطور که گفتیم لهجه‌های امریکن و بریتیش در مواردی با هم متفاوت هستند. در این قسمت به تفاوت‌های این دو لهجه‌ زبان انگلیسی می‌پردازیم.

 • مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت لهجه بریتیش و امریکن تفاوت در تلفظ واژه‌ها در آن‌هاست.
 • املای برخی از کلمات در این دو لهجه متفاوت هستند. معمولا کلمات بر لهجه امریکن کوتاه‌تر و با حروف مصوت کمتر نوشته می‌شوند.
 • برخی از واژه‌ها در این دو لهجه بار معنایی متفاوتی دارند. به عنوان مثال واژه‌ی mean در لهجه امریکن به معنای بداخلاق است و در لهجه بریتیش به معنای خسیس.
 • دستور‌زبان این دو لهجه تفاوت‌های اندکی دارند.
 • تفاوت در اصطلاحات عامیانه، احتمالا بارزترین تفاوت میان این دو لهجه است. این تفاوت به گونه‌‌ای است که گاها حتی افراد انگلیسی زبان هم نمی‌توانند متوجه معنی اصطلاحات لهجه متفاوت با لهجه خود بشوند. یاد گرفتن اصطلاحات و ضرب المثل‌های مورد استفاده در زبان‌های دیگر یکی از بزرگترین چالش‌های افرادی است که قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارند.
 • برخی از اشیاء در این دو لهجه اسامی متفاوتی دارند. برای مثال آپارتمان در لهجه بریتانیایی flat و در لهجه امریکن apartment نامیده می‌شود.

بریتیش یا آمریکن,تقویت لهجه‌ زبان انگلیسی

نکاتی برای تقویت لهجه‌ زبان انگلیسی

بهبود بخشیدن لهجه‌ زبان انگلیسی، همیشه از مهم‌ترین دغدغه‌های زبان آموزان بوده است. در این قسمت نکاتی را بیان کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند راحت‌تر به یک لهجه زبان انگلیسی مسلط شوید.

 • در وهله‌ی نخست مدرسی یا پکیج آموزشی را انتخاب کنید که به لهجه مورد نظر شما تسلط کافی داشته باشد و آن را انتقال دهد.
 • به صورت مداوم خود را در معرض شنیدن لهجه مورد نظرتان قرار دهید. برای مثال به کتاب‌های صوتی با آن لهجه گوش کنید.
 • سعی کنید تا حد امکان آرام و شمرده صحبت کنید. سریع ادا کردن کلمات موجب می‌شود تا دقت کافی را در تلفظ صحیح آن‌ها نداشته باشید.
 • صدای خود را در هنگام انگلیسی صحبت کردن ضبط کرده و به آن گوش دهید. با این کار متوجه اشتباهات خود در تلفظ خواهید شد و بر روی تصحیح آن‌ها کار می‌کنید.
 • از دیگران بخواهید تا در مورد لهجه شما قضاوت کنند و ایرادهای احتمالی را به شما گوشزد کنند.
 • هر روز برای خود متون انگلیسی را با صدای بلند بخوانید و سعی کنید تلفظ صحیح کلمات را رعایت کنید.
 • آواز بخوانید. آواز خواندن به زبان انگلیسی و تقلید از خواننده به تقویت لهجه شما کمک شایانی می‌کند.
 • از لغت‌نامه‌های صوتی استفاده کنید. تلفظ صحیح را چندین بار گوش کرده و با آن تکرار کنید.
 • جلوی آینه بایستید و به حالات چهره‌ی خود هنگام تلفظ کلمات دقت کنید و سعی کنید حالات چهره‌ی افراد بومی آن لهجه هنگام تلفظ کلمات را تقلید کنید.

این که بتوانید به صورت کاربردی به لهجه مورد نظر خود صحبت کنید، اهمیت زیادی دارد. به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد، لهجه بریتیش یا امریکن را می‌دانند، اما به دلیل کار نکردن نمی‌‌توانند به این لهجه‌ها صحبت کنند.

خرید پکیج های آموزش زبان با تخفیف 50 درصد از انتشارات زبان مهر روی عکس زیر کلیک کنید.

خرید کتاب زبان با تخفیف

0 دیدگاه برای “لهجه بریتیش بهتر است یا آمریکایی؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه