Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
product
آنچه که باید درمورد آزمون MSRT بدانیم

داشتن مهارت زبان انگلیسی امروزه یکی از ارکان اصلی زندگی آکادمیک در سطح جهانی را تشکیل می‌دهد. دانشجویان متقاضی تحصیل در کشورهای مختلف دنیا و همچنین افراد متقاضی شغل‌های مختلف، قبل از هر اقدامی بایستی مدرک زبان خود را با یک نمره قابل قبول در دست داشته باشند. تقاضای مدرک مهارت در زبان انگلیسی تنها محدود به کشورهای انگلیسی زبان نیست و اغلب کشورهای سراسر دنیا زبان انگلیسی را به عنوان زبان بین المللی در نظر گرفته و مهارت افراد در این زبان را به عنوان یکی از مهم‌ترین موارد در رزومه کاری و تحصیلی افراد در نظر می‌گیرند. آزمون‌های مختلفی برای سنجش تسلط افراد در زبان انگلیسی طراحی شده است که آزمون MSRT یکی از این آزمون‌ها است.

آزمون MSRT چیست؟

واژه MSRT مخفف عبارت Ministry of Science Research and Technology به معنای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. دانشجویانی که میخواهند در مقطع دکتری در دانشگاه های معتبر ایران، ادامه تحصیل دهند، باید این مدرک را کسب کرده باشند. از آنجایی که دوره ها و برگزاری این آزمون، نسبت به سایر آزمونها مانند تافل و آیلتس هزینه بر نیست، متاسفانه عده ای باور دارند سطح علمی آزمون دشوار نیست و این در حالی است که تنها ۲۰ درصد از شرکت کنندگان در این آزمون قبول می شوند.

شرایط، زمان و هزینه ثبت نام آزمون MSRT

آزمون MSRT در سال ۱۰ بار (تقریبا هر ماه یک بار) برگزار می شود و شرکت در آزمون محدودیت ندارد و در صورت عدم قبولی در یک دوره می توان در دوره های بعدی نیز ثبت نام کرد ولی داوطلبانی که نمرات انها بالاتر از ۷۵ باشد تا یکسال نمی توانند در آزمون شرکت نمایند زیرا ظرفیت آزمون فوق برای مراکز دانشگاهی و آموزشی بوده و آخرین حد نصاب مراکز فوق نمره ۷۰ است. دانشجویان دکتری برای تصویب پروپوزال به حداقل نمره ۴۶ و برای فرصت مطالعاتی به حداقل نمره ۵۰ نیاز دارند. در حال حاظر هزینه ثبت نام در هر آزمون 60 هزار تومان میباشد. مدرک این آزمون دارای ۲ سال اعتبار از زمان صدور می‌باشد.

ساعت ورود به مرکز برگزاری از ساعت ۸:۱۵ دقیقه تا ۹ صبح (بعد از ساعت فوق دربهای ورودی بسته خواهد شد و به هیچ عنوان داوطلبی نمی تواند وارد محل برگزاری آزمون شود). شروع آزمون ساعت ۹:۱۵ دقیقه است. توجه کنید که اگر در تقویم آزمون زمان برگزاری آزمون عصر اعلام شود، ساعت برگزاری آزمون ساعت ۱۵:۱۵ دقیقه و زمان ورود به محل آزمون از ساعت ۱۴:۱۵ دقیقه تا ۱۵ عصر خواهد بود.

محدودیت ثبت نام:

ثبت نام در این آزمون به دلیل محدودیت ظرفیت، بلافاصله بعد از باز شدن سامانه تکمیل می‌شود. در واقع برخی شهرها نظیر استان کردستان هیچ داوطلبی برای ثبت نام در آزمون وجود ندارد اما این تقاضا در برخی شهرهای بزرگ دیگر نظیر استان تهران چندین برابر ظرفیت اعلام شده است.

ظرفیت پذیرش: 

ظرفیت پذیرش در استان تهران ۱۰۰۰ نفر تعیین شده است که تقاضای شرکت در این آزمون چندین برابر ظرفیت اعلام شده است.

ساختار آزمون MSRT:

از سه بخش شامل  سؤال با زمان پاسخگویی 110دقیقه تشکیل شده است.

۳۰ سؤال شنیداری

۳۰ سؤال گرامر

۴۰ سؤال درک مطلب

نمره این آزمون از۱۰۰محاسبه می‌شود که برای هر پاسخ صحیح ۱ نمره مثبت برای شرکت کننده در نظر گرفته خواهد شد. پاسخ اشتباه به سوالات در این آزمون دارای نمره منفی نیست ولی در صورتی که در پاسخ سوالی بیش از یک گزینه انتخاب شده باشد، شرکت کننده از آن سوال نمره‌ای کسب نخواهد کرد.

تعداد داوطلبان:

در کل کشور ۵ تا ۶ هزار نفر داوطلب برای شرکت در آزمون MSRT وجود دارد.

معرفی منابع آزمون MSRT:

منابع مشخصی برای این آزمون از سمت وزارت علوم مطرح نشده است ولی با توجه به مهارت‌های مورد نیاز برای شرکت در این آزمون که شامل 3 مهارت درک مطلب ،شنیداری و مهارت گرامر است، به نظر می‌رسد مطالعه منابع مرتبط به آزمون تافل، شرکت کنندگان را در کسب نمره قابل قبول در این آزمون یاری خواهد کرد.

از جمله منابع معتبری و کتبی که برای آمادگی در آزمون MSRT پیشنهاد شده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لغات ضروری تافل

از جمله مهم ترین و قدیمی ترین کتب برای آمادگی در آزمون های زبان است. در این کتاب واژگان پرکاربرد در قالب متن به نحوی قرار گرفته اند که بسیار بهتر در ذهن خواننده بماند. همچنین هر درسی که در این کتاب مطرح شده به یک موضوع خاص اشاره دارد.

  • کتاب 504 لغت ضروری

کتاب 504 واژه ضروری زبان انگلیسی، یکی از محبوب‌ترین کتاب های موجود در زمینه آموزش واژگان زبان انگلیسی در سطح متوسط است که مورد تایید صاحب‌نظران آموزش زبان قرار گرفته است و از منابع معروف کنکورها و دیگر آزمون های بین المللی زبان است. کتاب 504 شامل ۴۲ درس است که در هر درس به معرفی ۱۲ کلمه جدید پرداخته می‌شود. در لوح فشرده فایل‌های صوتی کتاب با دو لهجه امریکن و بریتیش موجود است.

  • تافل کیت

یکی ازمهمترین منابع آزمونهای داخل کشور است. با استفاده از کتاب تافل کیت می توان بخشهای شنیداری،گرامر و درک مطلب را تقویت کرد. در این کتاب، نمونه سوالات آزمونهای قبلی تافل نیز وجود دارد. این منبع یک منبع جامع برای آمادگی در آزمون MSRT است لذا مطالعه و حل تمرین های این کتاب به داوطلبین توصیه می شود.

  • تست تافل longman preparation course for the tofel  

بخش گرامر کتاب longman preparation course for the tofel که شامل 60 مهارت است یکی از بهترین منابع برای آزمون های MSRT و زبان دکتری می باشد.

  • کتاب تافل Barrons

از به روزترین منابع آزمون های تافل کتاب تافل بارنز می باشد که با تمرین و آزمون های مرتبط توسط انتشارات بارونز به چاپ رسیده است…

به علت تعدد منابع ،مطالعه ی تمامی کتب بسیار وقت گیر و دشوار است.به همین دلیل پیشنهاد ما کتاب MSRT در 24 روز تالیف استاد حسین زهره وند است که شامل آموزش و تست های هر 3 بخش مطرح شده در آزمون فوق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه