Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
product
تقویت مکالمه زبان انگلیسی,5 روش تمرین تقویت مکالمه زبان

مکالمه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یادگیری زبان است. صحبت کردن دومین مهارتی است که هر انسان در زبان مادری خود یاد می‌گیرد. کودکان در ابتدا به همه چیز گوش می‌دهند، مفهوم و معنی کلمات را یاد می‌گیرند و پس از مدتی کم کم شروع به صحبت کردن می‌کنند. راهکار اصلی برای تقویت و یادگیری مکالمه قرار گرفتن در محیطی است که همه به زبان مورد نظر صحبت می‌کنند. به همین دلیل است که افرادی که مهاجرت می‌کنند، در زمان کوتاهی می‌توانند با کم‌ترین ایراد مکالمه کنند. اما این راهکار برای همه عملی نیست. در این مقاله قصد داریم که در مورد راهکاری مختلف تقویت مکالمه زبان انگلیسی صحبت کنیم. مهم‌ترین ملاک‌های ما در بررسی این راهکارها، عملی بودن و تأثیر آن‌هاست.

ما تصور کرده‌ایم که شما تمرینات یادگیری لغت و گرامر را به خوبی انجام می‌دهید. اصطلاحات را می‌شناسید و تنها قرار است بر مکالمه زبان مسلط شوید. اگر در موارد دیگری چون یادگیری لغات، روش‌های ساده یادگیری گرامر و… مشکل دارید، می‌توانید سایر مقالات زبان مهر را نیز مطالعه کنید. در این مقاله ما 5 روش تمرین تقویت مکالمه زبان را برای شما بیان کرده ایم:

بیشتر بخوانید: چگونه به ترس از مکالمه زبان انگلیسی غلبه کنیم؟

روش اول) شما بهترین حریف تمرینی برای خودتان هستید!

روش اول) شما بهترین حریف تمرینی برای خودتان هستید!

پیش از اینکه بخواهید با دیگران یا در جمع مکالمه انگلیسی انجام دهید، با خودتان تمرین کنید. به عنوان اولین قدم می‌توانید به فارسی فکر نکنید! یکی از مهم‌ترین ایرادهای زبان آموزان ایرانی این است که می‌خواهند جملات فارسی موجود در ذهن خود را به انگلیسی ترجمه کنند. در بسیاری از موارد نیز جمله مورد نظر خود را لغت به لغت ترجمه می‌کنند. بنابراین نمی‌توانند از گرامر درست استفاده کنند یا حتی کلمات را جابجا به کار می‌برند. سعی کنید به انگلیسی فکر کنید. سعی کنید مکالمات درونی خود را به زبان انگلیسی انجام بدهید. هر چه زمان بیشتری در طول روز این کار را انجام دهید، نتیجه بهترین در تقویت مکالمه زبان انگلیسی به دست خواهید آورد.

شما همچنین می‌توانید با خودتان به انگلیسی صحبت کنید. روبروی آینه بایستید. نقش دو نفر متفاوت را بازی کنید! می‌توانید در مورد موضوعات مختلف صحبت کنید، اظهار نظر کنید، اصطلاحات را به کار ببرید. همه این‌ها باعث تقویت مهارت مکالمه در شما می‌شوند. اگر بتوانید برای هر مکالمه‌های که با خودتان انجام می‌دهید، یک سناریو بچینید، این کار تبدیل به تفریح جذابی برای شما خواهد شد.

روش دوم) خودتان را به چالش بکشید!

5 روش تمرین تقویت مکالمه زبان

بیشتر بخوانید: ده گام برای مکالمه به زبان جدید و تقویت زبان

چالش‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث تقویت مهارت مکالمه زبان انگلیسی برای شما شود. چند نمونه از بهترین چالش‌ها را در ادامه بیان کرده‌ایم.

چالش اول : بدون مکث مکالمه کنید.

تا به حال دقت کرده‌اید که هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی چند بار مکث می‌کنید؟ هر چه بیشتر مکث کنید، توانایی شما در جلب توجه مخاطب کم‌تر خواهد بود. این موضوع باعث کاهش اعتماد به نفس نیز می‌شود. این مکث‌ها علت‌های مختلفی دارند، دقت زیاد برای استفاده درست از گرامر، فراموش کردن لغات، عدم تسلط و… .

چالش این است که به جای تمرکز روی صحبت سریع، روی تسلط خود کار کنید. مانند تمرین قبلی روبروی آینه بایستید و سعی کنید بدون مکث چند دقیقه صحبت کنید. احتمالا در دفعات ابتدایی اصلا موفق نخواهید بود. اما می‌دانید که باید ادامه بدهید؟

نگران تلفظ اشتباه کلمات یا استفاده نادرست از گرامر نباشید. به یاد داشته باشید که در طی روند یادگیری زبان همیشه زمان خاصی را برای یادگیری گرامر و لغت اختصاص می‌دهید. بنابراین به مرور زمان آن‌ها را کامل یاد می‌گیرید. پس لازم نیست زمان تمرین مکالمه را روی درست بودن آن صرف کنید. این زمان باید صرف تسلط شما به زبان انگلیسی شود.

چالش دوم:  تمرین جمله ها و عبارت گیج کننده

یکی از تمرین‌های بیان در بازیگری استفاده از جمله‌ها و عبارت گیج کننده است. بیایید با یک مثال فارسی این چالش را شروع کنیم؛ «ز بز دزدی بزی دزدید دزدی!» این عبارت را با صدای بلند بخوانید. آیا توانستید بدون غلط همه کلمات را ادا کنید؟ ممکن است در این عبارات فارسی نیز با مشکل مواجه شوید.

چالش اصلی از اینجا شروع می‌شود. عبارات گیج کننده انگلیسی را پیدا کنید و آن‌ها را بیان کنید! در انگلیسی به این عبارات «tongue twisters» گفته می‌شود. به عنوان مثال عبارت زیر یک اصطلاحی است که با خواندن آن ممکن است زبان شما گیر کند!

The thirty-three thieves thought that they thrilled the throne throughout Thursday.

استفاده از این عبارات یک راه عالی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی و تلفظ کلمات است. برای پیدا کردن این عبارات تنها کافی است عبارت « English tongue twisters» را در گوگل سرچ کنید.

روش سوم) از مهارت‌ شنیداری کمک بگیرید.

5 روش تمرین تقویت مکالمه زبان

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین پکیج آموزش زبان انگلیسی برای سطوح مختلف

همانطور که در ابتدای مقاله بیان کردیم؛ مهارت شنیداری باعث یادگیری مکالمه می‌شود. شنیدن و تکرار کردن چیزی است که در ابتدای زندگی برای یادگیری زبان مادری از آن استفاده کرده‌ایم. اگر در حال دیدن یک فیلم زبان اصلی هستید، هنگامی که به جملات و اصطلاحات جالب می‌رسید، فیلم را نگه دارید. اصطلاح یا عبارت را تکرار کنید. چند بار این کار را انجام دهید.

سعی کنید با آهنگ‌ها همخوانی کنید. اهمیتی ندارد اگر صدای شما شبیه به خواننده نیست یا بخشی از آهنگ را متوجه نمی‌شوید. مهم این است که بتوانید مانند خواننده به زبان انگلیسی مسلط شوید و بتوانید با ریتم یک متن انگلیسی را بخوانید.

سعی کنید هر روز خود را در معرض شنیدن مکالمات انگلیسی قرار دهید. می‌توانید فیلم ببینید، به کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها گوش دهید، موسیقی گوش کنید یا حتی با دوستان خود مکالمه کنید. به یاد داشته باشید که زبان دوم نیز مانند زبان اول باید در ضمیر ناخودآگاه شما جای بگیرد. در این صورت می‌توانید به خوبی انگلیسی صحبت کنید.

روش چهارم) سبک حرف زدن خودتان را به انگلیسی برگردانید.

5 روش تمرین تقویت مکالمه زبان

بیشتر بخوانید: معرفی کتاب آموزش زبان انگلیسی به ترتیب سطح

هر شخصی به سبک خاصی صحبت می‌کند. در واقع سبک حرف زدن ما، شخصیتمان را به طرف مقابل نشان می‌دهد. به عنوان مثال برخی از افراد ساده و صمیمی صحبت می‌کنند. آن‌ها در همان ابتدای آشنایی طوری با مخاطب خود صحبت می‌کنند که انگار مدت زیادی است او را می‌شناسند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید، پس حتما به اصطلاحات صمیمانه و خودمانی در زبان انگلیسی نیاز خواهید داشت. در مقابل برخی دیگر از افراد رسمی صحبت می‌کنند و حد و مرز زیادی برای ارتباطات خود قائلند. اگر جزو این دسته از افراد باشید، بهتر است اصطلاحات رسمی را یاد بگیرید و از آن‌ها استفاده کنید.

اگر تکیه کلام خاصی دارید یا از برخی عبارات و کلمات بیشتر استفاده می‌کنید، معادل انگلیسی آن‌ها را پیدا کنید. با این کار مکالمه به زبان انگلیسی برای شما ملموس‌تر و ساده‌تر خواهد بود. برای درک بیشتر تأثیر این تمرین تصور کنید شخصی صمیمی و خونگرم مکالمات انگلیسی خود را رسمی پیش ببرد. بدون شک پس از مدتی خسته می‌شود. چرا که نمی‌تواند ارتباطات دلخواه خود را با افراد انگلیسی زبان برقرار کند. این موضوع باعث سرخوردگی چنین فردی می‌شود. اما اگر بتواند ارتباطی صمیمانه با افراد انگلیسی زبان برقرار کند، از تک تک لحظات مکالمه لذت خواهد برد.

روش پنجم) اکنون زمان آن است که به سراغ مکالمات گروهی بروید!

5 روش تمرین تقویت مکالمه زبان

بیشتر بخوانید: انتخاب بهترین آموزشگاه زبان لازمه موفقیت شماست

اگر چند ماه تمرین‌های بالا را انجام دهید، به خوبی متوجه روند پیشرفت خود خواهید شد. خودتان می‌توانید درک کنید که اکنون برای مکالمه به زبان انگلیسی آماده هستید. اگر فرد برون‌گرایی باشید، با این موضوع مشکلی نخواهید داشت. حتی ممکن است زودتر از زمان تسلط کامل به سراغ مکالمه انگلیسی با دیگران بروید. اما اگر اعتماد به نفس کافی برای حضور در جمع را ندارید، مکالمه به زبان انگلیسی در جمع برای شما «چالش سوم» خواهد بود. اگر چالش‌هایی که در این مقاله از زبان مهر به شما آموزش دادیم را انجام داده باشید، متوجه شده‌اید که بعد از مدتی می‌توانید بدون مشکل آن‌ها را پشت سر بگذارید. به خاطر داشته باشید که اهمیتی ندارد اگر کمی اشتباه کنید. اگر با افرادی مکالمه کنید که در سطح خودتان یا کمی بالاتر باشند، با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد.

خوشبختانه این روزها ایرانیان بسیاری به علت‌های مختلف به دنبال یادگیری زبان هستند. این یعنی شما می‌توانید با کمی جست‌وجو در فضای مجازی گروه‌هایی را پیدا کنید و با آن‌ها همراه شوید. حتی می‌توانید گرو‌ه‌هایی را پیدا کنید که در شهر خودتان زندگی‌ می‌کنند. به یاد داشته باشید که مکالمه حضوری و رودررو نتایج بهتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

در پایان اگر گروهی پیدا نکردید، می‌توانید در دوره‌های مکالمه زبان انگلیسی شرکت کنید. این دوره‌ها به شما کمک می‌کنند نکاتی که نمی‌دانید را یاد بگیرید. همچنین می‌توانید دوستانی همیشگی برای تمرین و تقویت مکالمه زبان انگلیسی پیدا کنید.

معرفی کتاب ها و منابع تقویت مکالمه زبان

برای تهیه کتاب ها و منابع آموزشی تقویت مکالمه زبان انگلیسی می توانید از وب سایت انتشارات زبان مهر دیدن کنید. شما می توانید روی عکس زیر کلیک کنید و کتاب های خود را تا 50 درصد تخفیف تهیه کنید.

خرید کتاب زبان با تخفیف

0 دیدگاه برای “5 روش تمرین تقویت مکالمه زبان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه