خانه / آموزشی / ده گام برای مکالمه به زبان جدید و تقویت زبان

ده گام برای مکالمه به زبان جدید و تقویت زبان

ده گام برای مکالمه به زبان جدید و مهارت در آن

مهارت صحبت کردن، بزرگ‌ترین مشکل در مراحل یادگیری زبان جدید و هر زبان دیگر است. در مراحل یادگیری زبان دوم، زبان‌آموز پس از رسیدن به سطوح پیشرفته، بااین‌که دایره‌ی واژگان گسترده‌ای را در ذهن خود ضبط کرده و توانایی خواندن و نوشتن به آن زبان را دارد، اما هنگام صحبت کردن، احساس ناتوانی می‌کند و گویی شخصی مبتدی است که با لکنت و تأخیر در تلفظ و بیان مقصود مواجه می‌شود، و گاهی هنگام قرار گرفتن در موقعیت مکالمه، احساس می‌کند حتی یک کلمه هم به زبان جدید نخوانده است.

علّت چیست؟

به‌طور خلاصه، دلیل اصلی تأخیر در مهارت صحبت کردن این است که زبان هنوز در ذهنِ آگاه مانده است، درحالی‌که باید به‌طور خودکار به ذهن ناخودآگاه منتقل شود، یعنی جایی که نیازی به فکر کردن نداشته باشد. واژگان، عبارت‌ها و جمله‌ها باید به‌جای این‌که در ذهن آگاه و حسابگر بمانند، همیشه در ناخودآگاه ذهن آماده باشند. این اتفاقی است که به تمرین مستمر در گوش دادن و صحبت کردن نیاز دارد.

با تبریک به شما زبان‌آموز گرامی که تصمیم گرفته‌اید با آموختن زبانی تازه، دریچه‌ای دیگر از جهان را به‌روی خود بگشایید و با آرزوی موفقیت، در ادامه به‌طور خلاصه توضیحاتی درباره مهارت صحبت کردن به زبان جدید تقدیم حضورتان می‌شود:

معرفی ۷ رمان فوق العاده برای یادیگری زبان

 

۱٫  زیاد گوش کنید

راه ورودی همینجا است!! راه صحبت کردن از گوش دادن است. طفلی را در نظر بگیرید که چگونه در سال‌های اول زندگی خود، فقط می‌شنود و می‌بیند و در مرحله بعد، زبان باز می‌کند. گوش دادن مداوم است که جمله‌ها و عبارت‌ها را در ذهن شما مأنوس و مستحکم می‌سازد؛ به دیگر سخن، وقتی عبارتی در موقعیت‌های مختلف از طریق شنوایی وارد ذهن ما می‌شود، آنگاه که در موقعیت‌های مشابه قرار می‌گیریم، زبان ما ناخودآگاه و بدون فکر کردن به واژگان و قواعد صرف و نحو، آن عبارت را بُروز خواهد داد.

بشنوید و از شنیدن خسته نشوید؛ حتی اگر چیزی نمی‌فهمید بشنوید، اما در عین حال سعی کنید منابع و فایل‌هایی را برگزینید که مناسب سطح شما هستند تا بتوانید در میان آنچه که می‌شنوید؛ سرگرمی، علاقه و انگیزه‌ای پیدا کنید. با این کار، خودتان را تشویق به شنیدن بیشتر خواهید کرد و خسته نمی‌شوید. در هر فرصتی به دایره‌ی واژگانتان بیفزایید، زیرا گوش دادن به تنهایی بدون افزودن کلمات جدید مفید نیست و شما را خسته خواهد کرد. یادتان باشد که هدف از گوش دادن، به‌کارگیری عملی واژگانی است که در ذهن اندوخته‌اید، یعنی حفظ چگونگی ترکیب و ترتیب چینش کلمات در کنار یکدیگر.

تمرین گوش دادن با امکانات امروزی آسان و در دسترس است. بسیاری از منابع، پایگاه‌های اینترنتی و برنامه‌های کاربردی وجود دارد که هزاران ساعت صدا به شما ارائه می‌دهد و از طریق آن‌ها می‌توانید از اهل زبان، به زبان جدید گوش کنید؛ به‌ویژه هنگامی که در محیطی غیربومی آن زبان زندگی می‌کنید.

خرید کتاب زبان با ۵۰ درصد تخفیف: انتشارات زبان مهر

 

 

۲٫ با صدای بلند بخوانید

اگر زبان جدید را از طریق کتاب یاد می‌گیرید، سعی کنید به زبان و لهجه زبان جدید و با صدای بلند و خوب بخوانید. تصور کنید که پشت تریبون ایستاده‌اید و متن را برای مخاطبانتان می‌خوانید؛ میکروفن مقابل شماست و کلام شما در سالنی پُر از مخاطب شنیده می‌شود و همه را هیجان‌زده می‌کند؛ پس باید با صدای بلند و قابل فهم صحبت کنید.

خواندن با صدای بلند و پرقدرت، به شما عادت می‌دهد تا در مهارت مکالمه، قوی باشید. در این تمرین، هرگاه در تلفّظ یا معنای واژه‌ای ماندید، می‌توانید به فرهنگ لغت مراجعه و تلفّظ آن را گوش کنید و خواندن را ادامه دهید.

 

 

خرید کتاب زبان با تخفیف

۳٫ به زبان جدید فیلم ببینید و دیالوگ‌های فیلم را تکرار کنید

آموزش زبان جدید از طریق فیلم به زبان اصلی یکی از مؤثرترین روش‌های یادگیری است. هنگام تماشای فیلم باید تمرکز ما بر تکرار اصطلاحات و عباراتی باشد که در فیلم می‌شنویم. جمله‌ها را به خود تلقین کنید. تلقین بهترین راه آموزش زبان و لهجه حتّی برای کودکان است.

روش کار به این صورت است که در پایان هر جمله بازیگر، فیلم را متوقف، و با کمک زیرنویس «زبان اصلی» فیلم، چیزی را که او گفته است تکرار ‌کنید و سعی ‌کنید لحن دقیق و تُن صدا را شبیه‌سازی کنید. با استمرار در این تمرین، نتایج خوبی را به‌زودی در پیشرفت خود خواهید دید. (کمتر فیلم سینمایی در جهان هست که زیرنویس آن به زبان‌های مختلف، در سایت‌های ارائه زیرنویس‌ها موجود نباشد)

این روش بسیار مؤثر است، زیرا شما پس از شخصی بومی، سخن او را تکرار می‌کنید و همراه با تلفظ صحیح، کلمات و عبارات زیرنویس «زبان جدید» را هم می‌بینید و یاد می‌گیرید که چگونه مهارت خواندن را نیز تقویت کنید. می‌توانید روی فیلم‌های انیمیشن تمرکز کنید، چون زبانی واضح‌تر و شیواتر دارند.

 

 

 

۴٫ دوست و همراهی بیابید تا با او صحبت کنید

می‌توان گفت این روش مهم‌ترین و مؤثرترین راه برای مهارت مکالمه است. لازم بود این مرحله به‌عنوان اولین گام ذکر شود، اما چون امکان آن برای همه فراهم نیست، به‌عنوان چهارمین گام توصیه شد. بگردید و از میان اطرافیان‌تان شخصی را پیدا کنید که در مکالمه زبان جدید سطح بالاتری نسبت به شما دارد؛ با او قرار بگذارید که تمام گفتگوهایتان با یکدیگر به زبان جدید باشد. اصرار داشته باشید که در هر شرایطی فقط و فقط به زبان جدید با یکدیگر صحبت کنید.

این فرد باید به شما نزدیک باشد؛ مثلاً یکی از اعضای خانواده یا همکار شما در محل کار یا تحصیل باشد؛ کسی که هر روز چند ساعت با او هستید. شخصی باشد که وقتی اشتباه می‌کنید از او خجالت نکشید. این روش برای افرادی که در سطح متوسط یا فوق متوسط هستند بسیار کارآمدتر از مبتدیان خواهد بود.

بین شما و آن فرد به‌دلیل نزدیکی، انگیزه‌های زیادی برای گفتگو وجود دارد. در حضور او شما گنجینه واژگان خود را در ذهن زیر و رو می‌کنید تا یک کلمه مناسب برای بیان کردن آنچه می‌خواهید بیابید. حتماً دچار لکنت و خطا خواهید شد، اما مهم این است که بالقوه‌های خود را در این زمینه بالفعل می‌کنید. وقتی اشتباه می‌کنید خجل نمی‌شوید، زیرا کسی که به شما نزدیک است می‌داند در حال یادگیری هستید. اگر از همراهتان بزرگ‌تر هستید یا به هر دلیل دیگری، از غرور و کوچک شدن شخصیت خود به‌خاطر اشتباه رنج می‌برید، لازم است که به‌خاطر رسیدن به موفقیت، روی خودتان کار کنید و در جهان‌بینی خود تغییرات مهمّی بدهید.

 

 

 

۵٫ در خانه به هر دو زبان صحبت کنید

اگر کسی را نداشتید که گام پیشین را با او تمرین کنید، اشکالی ندارد.  با خانواده یا همکاران خود توافق کنید که به هر دو زبان با آن‌ها صحبت خواهید کرد، یعنی هرچه می‌خواهید به آن‌ها بگویید، ابتدای سخن را به زبان جدید آغاز کنید و بقیه گفتارتان را به زبان فارسی ادامه دهید. اما اگر ابتدای سخن را متوجه نشدند، به فارسی نیز برایشان تکرار کنید.

به این ترتیب شما کسی یا کسانی را دارید که به شما گوش می‌دهند. درست است که اکثر آن‌ها گفته‌های شما را درک نمی‌کنند، ولی مجبورند که بشنوند؛ زیرا جمله فارسی در ادامه جمله به زبان جدید خواهد آمد و آن‌ها باید تلاش کنند که ابتدای کلام را بفهمند تا ادامه آن را متوجه شوند. این راهی جالب و فریبی هوشمندانه است! قبول دارید؟

 

 

خرید کتاب زبان با تخفیف

۶٫ با خودتان به زبان جدید صحبت کنید

اگر روش پنجم هم برایتان فراهم نشد، راهی ساده‌تر وجود دارد؛ با خودتان صحبت کنید! یعنی با خودتان به زبان جدید «حدیث نفس» کنید. خودتان بگویید و خودتان هم پاسخ بدهید. انسان خیلی‌وقت‌ها با خود صحبت می‌کند، اما معمولاً این حدیث نفس در سکوت سپری می‌شود. واژگان و عبارت‌ها درون ذهن، بدون برخورد با زبان و لب استفاده می‌شوند. تا کنون آیا تجربه کرده‌اید که با خودتان اختلاف نظر داشته باشید؟ تا زمانی که حدیث نفس وجود دارد، زبانی هم هست که از طریق آن حدیث نفس می‌کنید. تنها کافی است شما این حدیث نفس را از زبان فارسی به زبان جدید تغییر دهید.

در ابتدا دشوار خواهد بود و ممکن است خسته شوید، اما با ادامه و استقامت بر این روش، بسیار بهره‌مند خواهید شد. این یکی از راه‌هایی است که کارشناسان آموزش زبان دوم، همیشه سفارش می‌کنند. اگر پافشاری و تمرین کنید خیلی زود عادت می‌کنید و خواهید دید که به‌طور خودکار بدون نیاز به فکر و تلاش زیاد، با خودتان به زبان جدید حرف می‌زنید. هنگامی که از این روش استفاده می‌کنید، برای یافتن برخی از واژگان درمی‌مانید، و تا آن‌ها نباشند نمی‌توانید حدیث نفس خود را کامل کنید. در این صورت فکر کنید و معادل آن را از میان کلماتی که می‌دانید پیدا کنید و حدیث نفس را ادامه دهید و بعداً همان کلمه‌ای را که می‌خواستید، از فرهنگ لغت بیابید و تکرار کنید تا در ذهنتان قرار گیرد. با این روش در واقع «با یک تیر، دو نشان زده‌اید»: هم مکالمه‌تان قوی می‌شود و هم دایره لغاتتان گسترده‌تر.

 

 

۷٫ با خارجی‌زبانان چت کنید

به اتاق‌های چت خارجی‌زبانان  وارد شوید و در ابتدا به‌صورت نوشتاری و رفته‌رفته وارد چت‌های صوتی شوید. این کار بسیار جالب و مفید است؛ چون آنجا واهمه‌ای از خطا و فراموشی ندارید، کسی شما را نمی‌شناسد، حتّی نامی که برای خود انتخاب می‌کنید می‌تواند نامی مجازی و مستعار باشد. بنابراین دلیلی برای خجالت کشیدن نمی‌ماند؛ پس حتماً صحبت کنید حتّی دو یا چند کلمه؛ هر روز، هرچند اندک این کار را ادامه دهید. به یاد داشته باشید:

«رهرو آن نیست که گَه تُند و گَهی خسته رود رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود!»

 

 

 

۸٫ با سراسر جهان در تماس باشید و گفتگو کنید

امکانات امروزی مثل اینترنت، رایانه‌ها، تلفن‌های هوشمند و دیگر فناوری‌ها، فرصتی عالی برای آموختن زبان دوم فراهم آورده و همه جای دنیا را مثل دهکده‌ای کوچک در دسترس همگان قرار داده است؛ شرق به غرب و شمال به جنوب متصل شده و فرهنگ‌ها و زبان‌های هم‌گرا با هم درآمیخته‌اند. امروزه می‌توانید به‌طور مستقیم، آزاد و کم‌هزینه با دورترین نقاط زمین ارتباط برقرار کنید. پس باید از این امکانات بهره خوب و مفید بُرد. دوستانی پیدا کنید که زبان مادری آن‌ها زبان موردنظرتان باشد و در فرصت‌های مختلف با یکدیگر گفتگو کنید.

ناگفته نماند در این روش با دو مشکل برخورد خواهید کرد: یکی این‌که چگونه دوست خارجی‌زبان خوبی پیدا کنید که حاضر باشد به شما بعنوان زبان‌آموز کمک کند. دوم این‌که وقتی چنین دوستی را یافتید، چگونه او را نگه‌دارید و برای او انگیزه‌ای ایجاد کنید تا همکاری با شما را ادامه دهد.

راه حل‌های زیادی وجود دارد؛ برنامه‌های کاربردی و سایت‌هایی هستند که زبان‌آموزان را به یکدیگر ارتباط می‌دهند. مثلاً شما می‌خواهید عربی بیاموزید و شخصی عرب‌زبان می‌خواهد فارسی یاد بگیرد. این انگیزه بسیار خوبی است. از طریق این برنامه‌ها می‌توانید وارد چنین رابطه‌هایی شوید تا زبان جدید خود را تقویت کنید و شما هم زبان فارسی را به او بیاموزید یا تقویتش کنید.

 

خرید کتاب زبان با تخفیف

 

۹٫ صدای خود را به زبان جدید در اینترنت منتشر کنید

این روش، گامی حرفه‌ای و مفید به‌ویژه برای افراد پیشرفته است. اگر می‌خواهید گام بزرگی به جلو بردارید، با نشر صوت و تصویر از خود آغاز کنید، اما به زبان جدید. می‌توانید از سایت‌هایی مثل SoundCloud (برای انتشار صوت) و یا youtube (برای انتشار قطعه‌های صوتی و تصویری) استفاده کنید. می‌توانید در فایل‌هایی صوتی یا تصویری برنامه‌هایی آموزشی (یک قسمتی یا سریالی) از رشته‌ای که در آن تخصص دارید ضبط کنید و به زبان جدید نشر دهید. چون در حوزه‌ای که ارائه می‌دهید تخصص دارید، کار برای شما آسان خواهد بود، زیرا حتماً واژ‌گان و اصطلاحات زبان مربوط به آن را آموخته‌اید یا به سادگی می‌توانید یاد بگیرید.

اگر به هر دلیلی با این روش مشکل دارید، می‌توانید صدای خود را بر روی SoundCloud ضبط و بارگذاری کنید تا بتوانید فقط خودتان در آینده به آن گوش دهید. خوب است در جایی نوشته‌ها یا صوت‌هایی را از دوران زبان‌آموزی خود ضبط کنید؛ نوشته‌ها و صوت‌هایی درباره موضوعات مختلف. با خودتان گپ بزنید و با صدای بلند در میکروفن صحبت کنید تا پس‌از چند ماه که به سطوح بالاتری در زبان جدید می‌رسید به آن مراجعه کنید و روزهای پیشین را به یاد بیاورید. همین‌که متوجه پیشرفت خود می‌شوید، انگیزه بیشتری برای پیمودن راه پیدا خواهید کرد.

حتماً می‌دانید که در این سایت‌ها و برنامه‌ها می‌توانید در قسمت خصوصی‌سازی برنامه، طوری تنظیمات را انتخاب کنید که کسی جز خودتان به فایل‌های صوتی یا تصویری بارگذاری شده توسط شما دسترسی نداشته باشد.

 

 

 

۱۰٫ گاهی پول خرج کنید

اگر پول کافی داشته باشید و تصمیم بگیرید بخشی از آن را برای بهبود زبان جدید خود هزینه کنید، به شما فوق‌العاده کمک می‌کند. وقتی برای خرید کتاب یا برنامه‌های آموزشی پول خرج می‌کنید، به این معناست که در آموزش زبان سهل‌انگار نیستید و تصمیم دارید پیشرفت کنید. وقتی برای کتاب، برنامه یا کلاس پول می‌دهید، به‌راحتی آن را کنار نمی‌گذارید.

درباره‌ی blogzaban

حتما ببینید

یادگیری زبان انگلیسی با اینترنت و فضای مجازی

آیا در فرآیند یادگیری زبان انگلیسی تا به حال به استفاده از روش های جدید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *